Tam Ders Çalışacağım...

Ripley'den İster İnan İster İnanma!


The ice cream sundae was invented in the 1800s to get around a law that prohibited the sale of ice cream sodas on sundays.

İçine meyve, kuruyemiş, şurup ve kremalar eklenerek yapılan sundae dondurmalar (bu arada "sundae" için dilimizde bir karşılık yok bildiğim kadarıyla) 1800'lü yıllarda, pazar günleri dondurma tozunun yasak olmasıyla icat edilmiş. Şöyle ki dondurma tozu o gün az olduğu için insanlar mecburiyetten dondurmayı çok göstermek için içine başka şeyler eklemişler ve bu ürünü ortaya çıkarmışlar.

Chewing gum is made out of lanolin, a secretion from the skin glands of sheep!

Çiğnediğimiz sakızlar koyunun yünlerinden elde edilen ve lanolin adı verilen maddeden elde ediliyormuş. Karikatürdeki koyun nasıl da tükürüyor sakızı? :)

Sweet old man! Because honey never expires, it has been used in ancient mummification processes!

Yaşlı tatlı adam! Bal hiçbir zaman bozulmadığı için eskiden insanları mumlamak için de kullanılırmış. İlginç!

Yorumlar

 1. Gıdaların pek çoğunda hayvansal maddeler kullanılabiliyor. Hiç alakasız şeylerde bile. O sebepten içindekiler yazısını okumadan bir şey almıyorum artık. Telefonumda e-kodlarını gösteren bir programda var. Pek sakız aldığım yok bu yüzden ama üzerinde lanolin yazdığını hatırlamıyorum. Kodlarla yazıldığı için insanlar neyin ne olduğunu anlayamıyorlar.
  Mesela kitin diye bir madde varmış, yeni öğrendim. Deniz kabukluları ve böceklerde bulunuyormuş.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İçindekileri de adamlar açık açık yazıyor mu ki acaba?

   Sil

Yorum Gönderme